Jnews is about news!

High school basketball: Friday’s results

Please send scores and corrections to preps@suntimes.com.

Friday, January 7, 2022

BIG NORTHERN

Byron at North Boone, 7 p.m.

Rockford Lutheran, Oregon, 7 p.m.

Stillman Valley at Rockford Christian, 7 p.m.

Winnebago and Dixon, 7 p.m.

CATHOLIC – CROSSOVER

De La Salle at DePaul, 7 p.m.

Marmion at Loyola, 7 p.m.

Montini at Mount Carmel, 7 p.m.

Providence-St. Mel at Leo, PPD

St. Francis de Sales i St. Laurence, 7 p.m.

St. Ignatius with Brother Rice, 7 p.m.

CENTRAL SUBURB – NORTH

Deerfield at Maine West, 7 p.m.

Highland Park at Maine East, 7 p.m.

Vernon Hills at Niles North, 7 p.m.

CENTRAL SUBURB – SOUTH

Evanston at Maine South, 7 p.m.

Glenbrook South at Glenbrook North, 7:30 p.m.

New Trier and Niles West, PPD

CHICAGO PREPARATION

Cristo Rey at Holy Trinity, 7 p.m.

Ellison at Walther Christian, PPD

YOU PAGE VALLEY

DeKalb in Naperville Central, PPD

Metea Valley at Naperville North, 7 p.m.

Neuqua Valley at Waubonsie Valley, 6 p.m.

EAST COURT CATHOLIC

Benet in Nazareth, 7:00 p.m.

Carmel at Notre Dame, 7 p.m.

Marian Catholic at Joliet Catholic, 7 p.m.

Marian Central at St. Patrick, 7 p.m.

Marist at St. Viator, 7:00 p.m.

RÆVEDALEN

Cary-Grove at Burlington Central, 7:30 p.m.

Huntley at Crystal Lake South, 7:30 p.m.

Jacobs at Dundee-Crown, 7:30 p.m.

McHenry, Hampshire, 7:30 p.m.

Prairie Ridge at Crystal Lake Central, 7:30 p.m.

ILLINOIS CENTRAL EIGHT

Coal City at Reed-Custer, 6:45 p.m.

Peotone at Manteno, 7 p.m.

Streator at Herscher, 7 p.m.

Wilmington and Lisle, 6:45 p.m.

FRESH SCHOOL

Francis Parker at Northridge, 6 p.m.

Lake Forest Acad-Blk in Latin, 1-11 PPD

North Shore at Elgin Academy, 6 p.m.

University High at Morgan Park Academy, PPD

INTERSTATE eight

Kaneland at Sycamore, 7 p.m.

LaSalle-Peru near Ottawa, 7 p.m.

Plano at Morris, 7 p.m.

KISHWAUKEE RIVER

Harvard at Marengo, 7:30 p.m.

Richmond-Burton and Johnsburg, 7:30 p.m.

Woodstock at Woodstock North, 7 p.m.

LAKE SHORE ATHLETIC

Wolcott at Lycee Francais, 6 p.m.

LILLE TI

DePue at Hiawatha, 6:30 p.m.

Hinckley-Big Rock at Somonauk, 7 p.m.

LaMoille at Leland, 7 p.m.

Newark at Indian Creek, 6:45 p.m.

METRO SUBURB – BLUE

Timothy Christian at Chicago Christian, 7:30 p.m.

METRO SUBURB – RED

Aurora Central at Ridgewood, 7 p.m.

St. Edward in Elmwood Park at 7.00

Westmont at McNamara, 7:30 p.m.

MIDDLE SUBURB – EAST

Buffalo Grove at Prospect, 6 p.m.

Hersey at Elk Grove, PPD

Runs on Rolling Meadows, at. 06.00

MIDDLE SUBURB – WEST

Foreign by Conant, 1-22 PPD

Hoffman Estates and Schaumburg, 6 p.m.

Palatine and Barrington, 6 p.m.

NOTHING – 10

Belvidere in Hononegah, 7 p.m.

Boylan and Guilford, 7 p.m.

Freeport at Rockford East, 1-13 PPD

Harlem at Belvidere North, 7:30 p.m.

NOBLE – BLUE

Noble Academy at Noble Street, 7 p.m.

NORTH SUBURB

Lake Forest on Lake Zurich, 7 p.m.

Libertyville at Zion-Benton, 7 p.m.

Stevenson and Waukegan, 7 p.m.

Warren at Mundelein, 7 p.m.

NORTHEAST ATHLETICS

Mooseheart and Westminster Christian, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Alden-Hebron, 7:30 p.m.

PUBLIC LEAGUE RED-WEST / NORTH

Course at Farragut, PPD

Marshall at Schurz, 5 p.m.

North Lawndale by Clark, PPD

Orr at Westinghouse, PPD

Young in Lincoln Park, PPD

PUBLIC LEAGUE WHITE-NORTH

Mather at Foreman, 5 p.m.

Northside at Lake View, 5 p.m.

Processes at Taft, 7:00

Lifting at Sullivan, 5 p.m.

PUBLIC LEAGUE WHITE-WEST

Clemente at Collins, 5 p.m.

Crane at Legal Prep, 5 p.m.

Payton and Austin, 5:00 p.m.

Perspectives MSA at Raby, 5 p.m.

Wells at Jones, 6:30 p.m.

PUBLIC LEAGUE BLUE-NORTH

ASPIRA-Bus & Fin at Amundsen, 5:00

Chicago Academy in Roosevelt, 5 p.m.

Chicago Math & Science at North Grand, 5 p.m.

Marine at Alcot, 5 p.m.

Rickover at Disney, 5 p.m.

PUBLIC LEAGUE BLUE-WEST

Chicago Collegiate at Spry, 5 p.m.

Chicago Tech at Kelvyn Park, 5 p.m.

Ogden at Douglass, 5 p.m.

Phoenix and Little Village, 6:30 p.m.

ÅDAL

Beecher hos Gardner-So. Wilmington, 6:45 p.m.

Clifton Central at Grace Christian, 7 p.m.

Beginning at Grant Park, 7 p.m.

St. Anne and Illinois Lutheran, 7 p.m.

Tri-Point at Donovan, 7 p.m.

SOUTH SUBURB – CROSSOVER

Argo at Thornton Fr. Syd, PPD

Eisenhower in Lemont, 7 p.m.

Evergreen Park at Oak Forest, 6:30 p.m.

Oak Lawn at Hillcrest, 6:30 p.m.

Reavis at Thornton Fr. North, PPD

Shepard in Bremen, 6 p.m.

SYDLAND

Kankakee at Bloom, 6:30 p.m.

Rich at Thornwood, 6:30 p.m.

SOUTHWEST PRAIRE – CROSS

Joliet Central in Yorkville, 6:30 p.m.

Joliet West at Minooka, 6:30 p.m.

Plainfield Central and Oswego, PPD

Plainfield East at Plainfield North, 6:30 p.m.

Plainfield South at West Aurora, 6:30 p.m.

Romeoville at Oswego East, 6:30 p.m.

SOUTHWEST SUBURB – CROSSOVER

Andrew at Bolingbrook, 7 p.m.

Bradley-Bourbonnais at Homewood-Flossmoor, 6:

Lincoln-Way Central in Sandburg, 6 p.m.

Stag at Lockport, 6 p.m.

TRI-AMT

Dwight at Henry-Senachwine, 7:30 p.m.

Lowpoint-Washburn at Seneca, 7 p.m.

Marquette at Roanoke-Benson, 7 p.m.

Woodland at Putnam County, 7:30 p.m.

UPSTATE eight

Bartlett at South Elgin, 7 p.m.

Glenbard East at Glenbard South, 7 p.m.

Larkin at Elgin, 7 p.m.

Streamwood at Fenton, 7 p.m.

West Chicago at East Aurora, PPD

WEST SUBURB – GOLD

Hinsdale South at Proviso East, 6 p.m.

Morton and Leyden, 7:30 p.m.

Willowbrook at Downers Grove South, 7 p.m.

WEST SUBURB – SILVER

Downers Grove North at Glenbard West, 7:30 p.m.

Hinsdale Central at Proviso West, 7:30 p.m.

Oak Park-River Forest at Lyons, 6:30 p.m.

NOT CONFERENCE

Beacon at Roycemore, 5:30 p.m.

Bowen at Amundsen, 6:00

Butler at Intrinsic-Belmont, 7 p.m.

Christian Heritage by Westlake Christian, 7 p.m.

IC Catholic in York, 7:30 p.m.

Latin at Walther Christian, 7 p.m.

Lexington and Midland, 7 p.m.

Muchin at Intrinsic-Downtown, 6:30 p.m.

Rochelle at DeKalb, 7 p.m.

Von Steuben at Riverside-Brookfield, 7 p.m.

MEMPHIS (TN)

Orr vs. Bartlett (TN), 7:30 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *